Výstavy

Romana Štrynclová - ZeMěKočkyROMANA ŠTRYNCLOVÁ

31. 7. 197o

Rodačka z Brna, která v roce 1991 získala tituly Miss Morava a Miss Sympatie. Poté se nevěnovala modelingu, ale coby „zběhlá“ studentka architektury setrvala v umělecké oblasti. Byla spoluzakladatelkou prvního umělecko-obchodního centra „Zadní trakt“ (Brno, 1993), své výtvarné nadání promítala do módních návrhů pod značkou „Romy Rose“ (šaty z jejích kolekcí si vybrala např. i Chantal Poullain), pořádala společenské akce a spolupracovala s modelingovými agenturami jako choreografka.

V současné době především maluje. V její tvorbě převažují oleje, ale ráda se vrací i k perokresbě a akvarelu. První dvojvýstava olejomaleb se uskutečnila 1. listopadu 2oo1 v Galerii Milana Zezuly v Městském divadle Brno a kavárně Galeryje (Brno, Lidická). Od roku 2o11 působí jako kurátorka.

Cit pro výtvarno projevila i v sérii gastronomických večerů s názvem KULINARIUM, v nichž se snoubí lahodné pokrmy s vernisážemi výstav. KULINARIA pořádá od roku 2o12 a zatím má na svém kontě 31 tematických menu a projekt dal podnět ke vzniku souboru grafik „Kuliohlédnutí“. Ve zkratce přinášejí vtipné propojení menu a rukopisu autora, který při dané gastronomické akci vystavoval, s nímž Romana tvůrčím způsobem nakládá.

Téměř všechny Romaniny výtvarné projekty vznikají v úzkém propojení s texty mnoha forem (básně, povídky, symboly). Pro obrazy z cyklu Královny slz a ostružin (2o11) se staly inspirací básně ze stejnojmenného almanachu současné ženské milostné poezie, v němž publikovalo svou tvorbu 44 současných českých básnířek. Romana je autorkou obrazu, který tvoří obálku knihy. Průběžně vznikají i grafiky na motivy básní Aleny Vávrové a také práce ze souboru BÁBY, což jsou variace na téma jedné konkrétní básně.

Od roku 2o13 pracuje na souboru kočičích olejomaleb. Výstavy bývají spojené s dražbami pro kočičí útulky. Stále se rozrůstající kolekce nese název Souhvězdí Bohumila Hrabala a náleží k ní i básně Aleny Vávrové. Ta se s Bohumilem Hrabalem osobně znala a jako jediná v historii obdržela cenu z jeho nadace. Romana ve prospěch útulků už vydražila své olejomalby za více než 150 tisíc korun (8/2018).

V roce 2o14 se zrodil projekt KOČKA DENNĚ, soubor 365 perokreseb. Výběr z této série byl prezentován na mezinárodní výstavě v Nové Manéži v Moskvě „Котики в Манеже – Pussycats at the Manege“ (2o14/ 2o15), jež poukazovala na fakt, že kočky vždy tvořily nedílnou součást výtvarného umění. Některé perokresby doplnily texty v almanachu KOČKOVÁNÍ, jeho obálku zdobí obraz „P. D.“ Pro Kočky SOS Hodonín byl na rok 2o16 vydán první Romanin autorský a zároveň sponzorský kalendář s kočičími i lidskými jmény.

Postupně rozšiřuje kolekci ZeMě, útržky poskládané z cest, pocitů a snů. Objevují se olejomalby rytíře, králíčka i fotbalový míč a nechybí ani všudypřítomné kočky. Jako malý kvíz jsou ukryty v každém obrazu. V kolekcích olejomaleb ZeMěKočky a MaléKočky i sériích perokreseb – KočkoMandaly, Tlapkovníky a Pacičkovníky, hrají kočky hlavní roli.

Významným počinem je založení první autorské kočičí galerie FELIDAE v Cafe&Wine Adamov (srpen 2017), nabízející průřez kočičí tvorbou autorky. FELIDAE je i kolekce obrazů kráčející kočky v mnoha variantách. Jedna z nich – konkrétně s názvem Odpaluji pro děti – pomohla dětem z SOS vesniček. Byla vydražena v rámci projektu Odpalujeme pro děti v září 2017 za 30.000 Kč. Obraz Romany Štrynclové vznikl přímo pro aukci a stal se jedním z pěti dražených darů od brněnských umělců a podnikatelů.

Realizované aukční výstavy pro kočičí útulky:
Brněnský Max – domov pro kočky, z. s., Svoboda zvířat Plzeň – Sekce na ochranu koček, Kočky SOS Hodonín, Útulek Tibet, Kočičí oáza Holubice, Kočky Bohumín, Pražský spolek ochránců zvířat, Kočičí naděje, z. s., Kočičí depozitum Flíček, z. s., Pozor kočka!, Opuštěné kočičí tlapky, Zatoulané štěstí, Světluška Svitavy, LuckyCats

www.stryncl.cz


foto Petr Ivančic a Radovan Rašovský

Petr Ivančic a Radovan Rašovský
Petr Ivančic a Radovan Rašovský
Petr Ivančic a Radovan Rašovský

Petr Ivančic a Radovan Rašovský
Petr Ivančic a Radovan Rašovský
Petr Ivančic a Radovan Rašovský

Petr Ivančic a Radovan Rašovský
Petr Ivančic a Radovan Rašovský
Petr Ivančic a Radovan Rašovský

Petr Ivančic a Radovan Rašovský
Petr Ivančic a Radovan Rašovský
Petr Ivančic a Radovan Rašovský